Небезпека зневоднення

   Зневоднення (дегідратація) - це найбільша небезпека, яка загрожує здоров'ю будь-якої людини в умовах літньої спеки. Фахівці стверджують, що 90% жителів європейських країн усіх вікових категорій не випивають тієї кількості рідини, яку рекомендують лікарі.
   Зневоднення може статися практично у кожної людини. Існують три основні категорії зневоднення - легка, помірна і важка, нехтування якими може бути дуже небезпечно.
   Під зневодненням організму слід розуміти втрату організмом великої кількості рідини за короткий час. Усього лише недоотримавши достатньої кількості води, можна мати проблеми із самопочуттям та здоров'ям. Не менш значимою причиною важкого зневоднення, крім літньої спеки, є також блювота і діарея, підвищення температури під час хвороби, щедре потовиділення під час роботи або фізичних вправ. Простіше кажучи, якщо втрата рідини не заповнюється достатньою кількістю питної води, людині загрожує серйозна небезпека. Часто схильні до неї маленькі діти, оскільки їх вага мала, а швидкість обороту води з електролітами вища, ніж у дорослих. Літні люди також схильні до ризику отримання серйозного зневоднення, оскільки з віком здатність організму утримувати воду зменшується. Почуття спраги літніх людей стає слабким, тому часто вони схильні просто забувати пити воду.
   Симптоми зневоднення зазвичай стають помітними після втрати 2% води організму.  Легке зневоднення проявляється через спрагу, зниження об’єму сечі, дратівливість, відсутність сліз, сухість у роті, запаморочення. В деяких випадках безсоння також є симптомом легкого зневоднення.
   Під час помірної і важкої дегідратації спостерігається млявість або сонливість, судоми, западання очей, можлива втрата свідомості. Інші симптоми зневоднення можуть включати в себе головні болі, схожі на ті, що бувають при похміллі, м’язові спазми та зниження артеріального тиску.
На прояви зневоднення необхідно реагувати, оскільки наслідки можуть бути небезпечними. Комплекс заходів включає в себе наступне:
   1. При помірному зневодненні людини необхідно покласти в ліжко в прохолодній кімнаті і напувати водою через соломинку або маленькими ковтками, так ефективніше досягається відновлення необхідної концентрації води в організмі. Якщо немає можливості помістити в кімнаті з кондиціонером, то покладіть людини в тінь. Оберніть тіло мокрим простирадлом або обливайте тіло прохолодною водою.
   2. Приготуйте розчин, на один літр води покладіть чайну ложку цукру, три чверті чайної ложки солі, півсклянки апельсинового соку. Дуже важливо заповнить втрату не тільки води, але і солей, калію, натрію. Цукор необхідний для поліпшення поглинання води і солі.
    3. Можна скористатися для відновлення сольового і водного балансу напоями для спортсменів або придбати спеціальні електроліти в аптеці. Заморожені соки або вода з льодом також добре охолодять організм.
    4. Зберігайте легку дієту, поки не пройдуть всі ознаки зневоднення. Вживайте продукти, що містять натрій і калій. Це помідори, зелені овочі, родзинки, горіхи, банани, картопля, цитрусові. Найкраще підходять овочеві бульйони. Випивайте до двох літрів води щодня. Споживання алкоголю, чаю, кави, газованих напоїв не допускайте.
   Якщо ознаки зневоднення зберігаються дуже довго, то слід звернутися до лікаря. Він може встановити причину дегідратації, і, якщо людина через блювання не може пити воду, то відновить водний баланс введенням електролітів через вену.
   Підтримка водно-сольового балансу можлива, якщо організм буде отримувати рівномірно протягом дня достатню кількість води. За таких умов виникнення зневоднення є малоймовірним. Детальніше про те, як і скільки потрібно пити води описано в статті “Як правильно пити воду” (http://prozora.com.ua/articles/how_drink_the_water.htm).