Водний баланс

   Водний баланс - це відношення кількості спожитої води до кількості виведеної. Для нормально діяльності організму важливо, щоб прихід води повністю покривав витрати. Вчені підрахували, що частина води (до 1,5 л) ми споживаємо з їжею і напоями, а близько 300 мл утворюється в самому організмі в результаті біохімічних процесів.
    Організму людини приносять шкоду як нестача води, так і її надлишок. Надмірне вживання води призводить до розрідження крові, збільшуючи рівень навантаження на серцево-судинну систему, а зменшення концентрації шлункового соку викликає порушення травлення, посилене сечовиділення, що в свою чергу призводить до навантаження на нирки, розвиваючи потовиділення і послаблюючи організм. З виведенням поту і сечі відбувається інтенсивна втрата мікроелементів, яка порушує сольовий баланс організму. Цей механізм небезпечний тим, що нетривалі перевантаження водою може призвести до загальної стомлюваності організму, ослаблення м'язів і судом. Саме з цієї причини спортсменам на тренуваннях не бажано пити воду, а тільки полоскати ротову порожнину.
    З організму вода виводиться наступними шляхами (добова норма):

  •      через нирки - 1,2 л (48%);

  •      з потом - 0,85 л (34%)

  •      при диханні - 0,32 л (13%)

  •      через кишечник - 0,13 л (5%)

   У нашому організмі є прекрасний індикатор недостачі води - відчуття спраги. Але треба розрізняти спрагу дійсну і помилкову. Перша зумовлена зменшенням вмісту води в крові через недостатнє надходження рідини або значної її втрати. Через рецептори судин сигнал про це передається в гіпоталамус (відділ проміжного мозку, що виконує функцію мозкового контролю над внутрішніми органами. Є вищим центром регуляції вегетативних функцій організму, місцем взаємодії нервової та ендокринної систем), збудження якого викликає бажання пити. При псевдоспразі пересихає слизова оболонка ротової порожнини. Такий ефект виникає під час довгого читання вголос, при високій зовнішній температурі або в будь-яких стресових ситуаціях. Фізіологічної необхідності у вживанні рідини в подібні моменти немає. Досить прополоскати рот або просто зробити кілька ковточків води.У спеку ми втрачаємо багато рідини, а поповнювати запаси не встигаємо, що може призвести до зневоднення організму. Індикатором рівня зневоднення може бути колір і кількість сечі. Якщо сечі трохи і вона темно-жовтого кольору, це означає, що в організмі не вистачає запасів рідини і необхідно їх поповнити.
   Навчитися правильно пити в спеку - це означає не заливати в себе рідину "цистернами" й, разом з тим, не рахувати кожен ковток, дотримуючись яких-небудь йогівських практик. Ось кілька простих правил, дотримуючись яких, кожен зможе пережити й спекотний літній день без шкоди для здоров'я. Для підтримки нормально водного балансу людині середнього росту потрібно випивати як мінімум:
    1,5 л - при середній температурі повітря 21°С
    1,9 л - при температурі 26°С
    3 л - при температурі 32°С
Корисноного Вам втамування спраги!